Ahmetaj kërkon nga BE-ja që mos ta mbajë të izoluar popullin e Kosovës
Ahmetaj kërkon nga BE-ja që mos ta mbajë të izoluar popullin e Kosovës Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka marrë pjesë të hënën në ekspozitën e organizuar nga Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Kosovë, e cila u mbajt në ...
Daut Haradinaj takon bashkëluftëtarin Binak Dinaj
Daut Haradinaj takon bashkëluftëtarin Binak Dinaj Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj, ka takuar sot bashkëluftëtarin Binak Dinaj i cili humbi dorën në betejën e Loxhës. ...
Mustafa: Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën
Mustafa: Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim një delegacion të Parlamentit të Zvicrës, të kryesuar nga kryetari i Partisë Popullore Kristian Demokratike zvicerane (CVP), Gerhard Pfister. ...
Qeveria: FSK-ja, demarkacioni dhe asociacioni, jo në një pako
Qeveria: FSK-ja, demarkacioni dhe asociacioni, jo në një pako Qeveria e Kosovës ka hedhur poshtë çdo mundësi që të shkojnë në Kuvend në një pako të përbashkët projektligji për FSK-në, demarkacioni dhe asociacioni. ...
Takimi i përbashkët për MSA-në mbahet më 20 prill
Takimi i përbashkët për MSA-në mbahet më 20 prill Përgatitjet për takimin e tretë të përbashkët të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, i cili do të mbahet më 20 dhe 21 prill në Prishtinë, ishte temë diskutimi e takimit të sotëm ...
Xhemajli: Konventa e PDK-së, impuls i ri për të ecur tutje
Xhemajli: Konventa e PDK-së, impuls i ri për të ecur tutje Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për çështje organizative, Bajrush Xhemajli, ka bërë me dije se në Konventën e VIII Zgjedhore të PDK-së, e cila do të nisë sot (e shtunë), nuk do të shqyrtohet çështja e koalicionit qeverisës. ...
Punëtorët “pa letra” vërshojnë tregun e punës
Punëtorët “pa letra” vërshojnë tregun e punës Një numër i madh i punëtorëve në sektorin privat punojnë në mënyrë joformale, pasi nuk i kanë nënshkruar kontratat e punës me punëdhënësit, thonë udhëheqës të sindikatës së punëtorëve. ...
Bunjaki e ka besimin e FFK-së
Bunjaki e ka besimin e FFK-së Albert Bujnaki, pavarësisht kritikave nga trajnerët dhe analistët, vazhdon ta ketë përkrahjen e drejtuesve të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK). ...
Ilir Rexhepi: Shpend, mund të jesh zëdhënës i Komunës, por jo i KUR “Prishtinës”!
Ilir Rexhepi: Shpend, mund të jesh zëdhënës i Komunës, por jo i KUR “Prishtinës”! Pas deklaratës së kryetarit të Prishtinës Shpend Ahmeti se “E kemi dezinfektuar gypin nga sot do të kemi 24 orë ujë, nëse ka reduktime ka vetëm nga ndonjë prishje”. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Ilir Rexhepi, drejtor i Bordit të Drejtorëve në Ujësjellësin Rajonal KUR Prishtina. ...
Përurohet shkolla e re “Bajram Curri” në fshatin Nishor të Suharekës (Foto)
Përurohet shkolla e re “Bajram Curri” në fshatin Nishor të Suharekës (Foto) Në fshatin Nishor të komunës së Suharekës është përuruar të hënën shkolla e re “Bajram Curri”. I pranishëm në përurimin e kësaj shkolle ishte edhe ministri i Punëve të Jashtme, njëherësh zëvendëskryetar i PDK-së, Enver Hoxhaj. ...
Përkujtohet dëshmori Mejdi Xhaferri
Përkujtohet dëshmori Mejdi Xhaferri Në 18-vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i kombit, Mejdi Xhaferri dhe është shënuar dita e shkollës në fshatin Mirosalë të Ferizajt e cila mban emrin e tij. ...
Teatri dhe kultura, kriza e identitetit
Teatri dhe kultura, kriza e identitetit Agron Gërguri, Dramaturg dhe regjisor ...
Planet e stuhisë atlantike në Kosovë
Planet e stuhisë atlantike në Kosovë Disa mendime për librin “Lufta e përbashkët” (3) ...
Sulmuesi i parlamentit britanik nuk ka lidhje me ISIS-in
Sulmuesi i parlamentit britanik nuk ka lidhje me ISIS-in Sulmuesi i Parlamentit Britanik, Khalid Masood, ka kopjuar teknikat e grupit të ashtuquajtur Shtet Islamik por nuk ka ndonjë provë që ai kishte kontakte me ta. ...
Merkeli feston fitoren e CDU-së në Sar
Merkeli feston fitoren e CDU-së në Sar Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka festuar të hënën fitoren shpresëdhënëse të partisë së saj Unioni Kristian Demokrat (CDU) në zgjedhjet në provincën Sar, kurse kryetari i Partisë Social Demokratike gjermane (SPD), Martin Shulc ka premtuar se humbja në Sar nuk do ta pengojë në garën për zgjedhjet nacionale. ...
NATO ndryshon datën e takimit të ministrave që Tillersoni të mund të marrë pjesë
NATO ndryshon datën e takimit të ministrave që Tillersoni të mund të marrë pjesë NATO ka konfrimuar se takimi i ministrave të jashtëm në Bruksel është riplanifikuar që të mbahet më 31 mars. ...
...
Studenti bën jetë luksi: Më mban dashnori i moshuar
Studenti bën jetë luksi: Më mban dashnori i moshuar Edward Oliveri është 24-vjeçar dhe jeton në Londër në mes të luksit. Ai është ende një student, por përfiton nga ata që në Britaninë e Madhe njihen me termin ‘baballarët e sheqerosur’. ...
"WhatsApp-i s’duhet të jetë mburojë e terroristëve!"
"WhatsApp-i s’duhet të jetë mburojë e terroristëve!" Sekretarja e Brendshme britanike, Amber Rudd, deklaroi se kurrsesi nuk duhet të ekzistojë ndonjë vend ku terroristët të mund të fshihen, ndërsa ka kërkuar gjithashtu që shërbimet sekrete të kenë qasje në shërbimet ‘sekretive’ të mesazheve. ...
“Twitter, do të bëhet me pagesë”
“Twitter, do të bëhet me pagesë” Kompania “Twitter”, po mendon që të fus opsionin e pagesës për shfrytëzuesit e saj. ...
“Turkish Airlines” ofron internet për udhëtarët gjatë fluturimit
“Turkish Airlines” ofron internet për udhëtarët gjatë fluturimit “Turkish Airlines” nga muaji prill do të ofrojë lidhje të pandërprerë interneti gjatë fluturimeve komerciale të kompanisë. ...
Iphone SE, 6 dhe 6S me çmime më të lira në Indi
Iphone SE, 6 dhe 6S me çmime më të lira në Indi Sipas raporteve të muajit të fundit në lidhje me Apple e cila përgatitet për prodhimin e Iphone SE në Indi, revista “Wall Street” raportoi se komapnia është duke shtuar modelet e saj 6 dhe 6s në formacion që do të mblidhen atje. ...
“Facebook” ndryshim rrënjësor komenteve
“Facebook” ndryshim rrënjësor komenteve “Facebook” mund të ndryshojë së shpejti formatin e tij të komenteve, duke e kthyer në një stil bashkëbisedimi në “chat”. ...