Dokumente të Arkivit të Turqisë kthehen në Prishtinë
Dokumente të Arkivit të Turqisë kthehen në Prishtinë
Gjatë vizitës në Arkivin e Perandorisë Osmane në Stamboll, Komuna e Prishtinës, e përfaqësuar nga ...
18 drama për Kosovën dhe për shqiptarët
18 drama për Kosovën dhe për shqiptarët
Intervistë me dramaturgun Haqif Mulliqi ...
Në Prishtinë promovohet libri “Tuk Jakova, jeta dhe vepra”
Në Prishtinë promovohet libri “Tuk Jakova, jeta dhe vepra”
Në Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” është promovuar libri “Tuk Jakova, jeta dhe vepra” i Nikollë Lokës. Ky ...
Shukri Ymeri takohet me mërgimtarët në Zvicër (Foto)
Shukri Ymeri takohet me mërgimtarët në Zvicër (Foto)
Kryetari i Lobit Euro-Atlantik Shqiptar Shukri Ymeri bashkë me përfaqësues të degëve të Lobit nga Belgjika dhe Gjermania zhvilluan takime me Mërgatën ...
Libri “Mashtrimi i Madh” shpërndahet falas edhe në Norvegji
Libri “Mashtrimi i Madh” shpërndahet falas edhe në Norvegji
Me qëllim që lexuesve norvegjez t’u ofrohet një libër shkencor që zhvesh propagandën negative lidhur me luftën e Kosovës dhe që dëshmohet në mënyrë ...
Më 23 qershor në Tiranë hapet ekspozita “Bota e fëmijëve”
Më 23 qershor në Tiranë hapet ekspozita “Bota e fëmijëve”
22.06.2017 | 11:12
Më 23 qershor Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë do të prezantojë për publikun ekspozitën “Bota e fëmijëve”. ...
Shoqata e Gjuhësisë thërret për kujdes ndaj shqipes
Shoqata e Gjuhësisë thërret për kujdes ndaj shqipes
21.06.2017 | 19:01
Në një njoftim për medie të Shoqatës së Gjuhësisë Shqiptare, theksohet se “kultura gjuhësore e shtypit dhe kujdesi për mbarëvajtjen e gjuhës shqipe ...
Shënohet Festa e Muzikës në Prishtinë
Shënohet Festa e Muzikës në Prishtinë
20.06.2017 | 15:39
Sot (e mërkurë), me rastin e Festës së Muzikës, Komuna e Prishtinës, në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Kosovë, do të kremtojnë pasurinë dhe ...
Nisin punimet në urën e vjetër të Vushtrrisë (Foto)
Nisin punimet në urën e vjetër të Vushtrrisë (Foto)
20.06.2017 | 13:57
Ka nisur të restaurohet ura e vjetër e gurit në Vushtrri, ku për këtë restaurim Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MRKS ka ndarë 20 mijë e 358 ...
Hapet ekspozita me fotografi nga ekzodi dhe kthimi i shqiptarëve
Hapet ekspozita me fotografi nga ekzodi dhe kthimi i shqiptarëve
20.06.2017 | 10:23
Sot në sheshin “Nëna Tereza” në Prishtinë, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Refugjatëve dhe Ditës së Kthimit nga Ekzodi i vitit 1999, Departamenti ...
Jepen 20 mijë euro për restaurimin e urës së gurit në Vushtrri
Jepen 20 mijë euro për restaurimin e urës së gurit në Vushtrri
18.06.2017 | 11:34
Objekti mesjetar i Urës së Gurit në Vushtrri do të restaurohet me 20 mijë e 358 euro të dhëna nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MRKS). ...