Ballkani fiton derbin ndaj Dritës, Llapi mposhti Malishevën

26 shkurt 2022 | 15:12

Janë mbyllur dy ndeshjet e sotme të javës së 22-të në Superligën e Kosovës në futboll.

Derbi ndërmjet Dritës dhe Ballkanit, është mbyllur me fitoren e skuadrës mysafire, me rezultat 0-1.

Fraksioni i parë i derbit ndërmjet Dritës dhe Gjilanit, është mbyllur pa gola, edhe pse rastet nuk munguan, megjithatë, gola nuk kishte në 45-minutëshin e parë.

Në pjesëlojën e dytë, është zhvilluar ndeshje edhe më e mirë nga të dy skuadrat, me aksion të mira, raste nga të dy anët, por ishte Solomon në minutën e 71-të, i cili shënoi golin e fitores dhe tri pikëve të mëdha për skuadrën e Ilir Dajës.

Pas kësaj fitore, Ballkani ‘blindon’ kreun me 45 pikë, tri më shumë së Gjilani, derisa Drita renditet e treta me 41 pikë të tubuara.

Ndërkohë, në ndeshjen tjetër të ditës së sotëm, Llapi e ka mposhtur bindshëm prej 3-0, Malishevën.

Valmir Veliu ishte njeriu i pjesës së parë duke shënuar dygolësh në minutën e 22-të dhe 44-të për avantazhin prej 2-0, në të mirë të skuadrës se Tahir Batatinës.

Golin e tretë për nikoqirët e kësaj ndeshje e realizoi Arbnor Ramadani në minutën e 83-të.

Llapi më këtë fitore bën edhe një hap të madh në garën për kreun e tabelës pasi që tani renditet e katërt me 39 pikë, kurse, Malisheva mbetet në zonën e rrezikshme me gjithsej 23 pikë të grumbulluara.

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Andrey Vladimirovich Kozyrev…