City lideri i ri i Premier Ligës

11 maj 2024 | 17:47

Manchester City ka mundur 4-0 Fulham-in në javën e 37-të të Premier League dhe ka marrë përkohësisht kreun e renditjes.

Ndeshja e luajtur në “Craven Cottage” nuk ka pasur histori, siç kuptohet edhe nga rezultati.

E vetmja surprizë ka qenë protagonisti i takimit.

Nuk ka qenë i zakonshmi Haaland që ka shënuar për skuadrën e Pep Guardiola-s, por qendërmbrojtësi Gvardiol, i cili ka zhbllokuar ndeshjen në minutën e 13-të dhe ka realizuar golin e tretë në të 71-ën.

Në mes, goli i Foden në të 59-ën.

Në fundin e ndeshjes, në minutën e 96-të, Fulham ka mbetur me 10 lojtarë pas kartonit të dytë të verdhë të marrë nga Diop për shkaktimin e një penalltie.

Te pika e bardhë është paraqitur Alvarez, i cili nuk ka gabuar.

Nuk ka patur asgjë për të bërë për Brojën me shokë, me sulmuesin shqiptar që është aktivizuar në minutën e 67-të, por nuk ka arritur të lërë shenjë.

Arsenal do të ketë mundësinë të kundërpërgjigjet nesër në ndeshjen kundër Manchester United, por Citizens kanë një ndeshje për të rikuperuar kundër Tottenham.

Arbër Ademi nga Fronti Europian deklaroi se po tentohet që…