Andy Murray paralajmëron pensionimin nga tenisi

23 korrik 2024 | 12:30

Dy herë kampioni olimpik në tenis, 37-vjeçari Andy Murray ka thënë se gara e tenisit në Lojërat Olimpike “Paris 2024” do të jetë ngjarja e fundit e karrierës së tij. Murray, i konsideruar gjerësisht si një nga sportistët më të mëdhenj britanikë të të gjitha kohërave, fitoi medaljen e artë olimpike në vitin 2012 dhe 2016, përveçse fitoi tre tituj Grand Slam në një karrierë të shkëlqyer.

Ai tashmë ka konfirmuar largimin nga tenisi pas Lojërave Olimpike “Paris 2024”.

“Mbërrita në Paris për turneun tim të fundit të tenisit në Olimpiadë. Të garojë për Britaninë ka qenë deri tani javët më të paharrueshme të karrierës sime dhe jam jashtëzakonisht krenare që e bëj këtë për herë të fundit”, ka shkruar Murray në X. Lojtari i lënduar dha një lamtumirë emocionale në Wimbledon të këtij viti, vendi ku ai fitoi dy tituj të mëdhenj, pas një disfate në dyshe me vëllain e tij Jamie.

Murray, i cili iu nënshtrua një operacioni më 22 qershor për të hequr një cist të shtyllës kurrizore, i cili po i shtrëngonte nervat dhe e bënte atë të humbiste kontrollin dhe fuqinë në këmbën e tij të djathtë, kishte vendosur se nuk ishte mjaftueshëm i aftë për kërkesat e konkurrencës 1-she në All England Club. Gara e tenisit në Lojërat Olimpike fillon më 27 korrik dhe Murray do të luajë si ne lojërat teke ashtu edhe në dyshe.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e cilësoi si “të padrejtë…