Arsenali fiton ndaj Aston Villës

18 shkurt 2023 | 19:34

Arsenali i është rikthyer fitoreve në Premierligën angleze.

“Topgjinjët” mposhtën në udhëtim Aston Villen me rezultat 2-4.

Vendasit kaluan të parët në epërsi qysh në minutën e 5-të, me golin e Watkins. 11 minuta më vonë, Saka barazoi shifrat në 1-1.

Coutinho riktheu epërsin e Aston Villes, duke shënuar për 2-1 në minutën e 31-të, ku me këtë rezultat përfundoi edhe pjesa e parë.

Në pjesën e dytë Arsenali arriti të përmbys rezultatin duke shënuar tre gola. Zinchenko në minutën e 61-të barazoi rezultatin dhe shtoi mundësit për një rikthim senzacional.

Fitorja e “Gunners” erdhi në minutat shtesë të ndeshjes. Ishte një autogol i portierit Emiliano Martinez në 90+3 dhe një gol i Martinellit në 90+8 që vulosen fitoren e Arsenalit.

Me këtë fitore Arsenali merr kryesimin e tabelës me 54 pikë, tre më shumë se Manchester City.

Kanë përfunduar ndeshjet që u luajtën ditën e sotmë në…