Atletico, kampione e La Ligës

22 maj 2021 | 19:58

Titulli i La Liga qëndron në Madrid dhe Atletico është kampionia e re e Spanjës. Gjithçka u vendos sot në ndeshjen e fundit, të cilën Los Colchoneros e fituan me përmbysje me shifrat 1-2 ndaj Real Valladolid.

Sërish vendimtar Luis Suarez, superstari i Atleticos këtë sezon, i cili përfitoi nga një pasim jo i sigurt mbrapa i kundërshtarëve dhe rrëmbeu topin, duke iu vjedhur mbrojtësve dhe shënuar një nga golat më të rëndë të këtij sezoni.

Edhe Real Madrid arriti të fitojë me përmbysje ndaj Villarreal me shifrat 1-2, pas një ndeshje dramatike, ku madrilenëve iu anulua një gol dhe humbën disa raste me Benzema e sulmuesit e tjerë. Për madrilenët shënoi pikërisht francezi dhe Modric në minutat e fundit të ndeshjes.

Atletico rikthehet te titulli pas 6 vitesh. Skuadra e Simeone e kishte fituar titullin në vitin 2014, vit kur duelonte dhëmb për dhëmb me Barcelonën. Kjo e fundit, megjithëse me shumë të rinj në fushë e fitoi ndeshjen e saj sot falë një goli të Antoine Griezmann në minutën e 81.

Atletico Madrid e mbylli sezonin në kuotën e 86 pikëve, 3 më shumë se Real Madrid. Ndërkohë Barcelona e Sevilla plotësojnë zonën Champions, respektivisht me 79 dhe 74 pikë. Andaluzët kanë edhe një ndeshje për të luajtur. Valladollid, Huesaca dhe Eibar bien në La Liga 2.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do…