Ballkani e Gjilani fitojnë, Prishtina barazon në Ferizaj

21 gusht 2022 | 22:42

Janë zhvilluar tri ndeshjet e tjera në kuadër të xhiros së dytë në Albi Mall Superligën e Kosovës në futboll. Skuadra kampione në fuqi, Ballkani, e ka zhvilluar ndeshjen e parë të këtij edicioni në elitë, duke realizuar fitore në duel me Drenicën.

Ndeshja e zhvilluar në orët e mbrëmjes në stadiumin “Fadil Vokrri” është mbyllur 1:0. Golin e tri pikëve të para për portokallezinjtë e ka realizuar kapiteni Edvin Kuç, me një gjuajtje të saktë nga brendësia e zonës pas asistimit të Gripshit. Gjilani ka realizuar fitoren e dytë radhazi, duke u bërë lider i renditjes në elitë. Skuadra e Zekirija Ramadanit, të dielën, në fushën me bari sintetik në Gjilan, e ka mundur Malishevën me rezultat 1:0. Edhe këtë herë përcaktues në fitoren e gjilanasve ishte përforcimi i ri, Theophilus Solomon, i cili realizoi në minutën e 67-të, me gjuajtje me kokë pas harkimit të Mevlan Zekës.

Ndërkohë, Ferizaj dhe Prishtina kanë luajtur baras (0:0), në një ndeshje ku nuk kanë munguar rastet nga të dyja palët, por ka munguar finalizimi i rasteve. Më afër golit ishte Endrit Krasniqi i Prishtinës, por gjuajtja e tij e qëlloi shtyllën. E në minutën e 33-të gjyqtari Erdall Zasella akordoi penallti, por e cila më pas me ndihmën e VAR-it u shfuqizua. Si rrjedhojë në këtë rast pati vonesë për rifillimin e ndeshjes, pasi si pasojë e këputjes së kabllos së sinjalit nga ana e disa tifozëve të pandërgjegjshëm, gjyqtari Zasella nuk kishte mundësi ta shikojë rastin diskutabil në monitorin që është në fushë, përderisa ekipi teknik i FFK-së e riktheu sinjalin tek monitori i VAR-it në fushë me një kabllo tjetër. Drita ka shijuar fitoren e parë në këtë edicion, pasi para tifozëve të vet e ka mundur Dukagjinin, me rezultat 1:0.

Golin e vetëm në këtë duel e ka shënuar sulmuesi maqedonas, Marko Simonovski, në minutën e 59-të. Për Dukagjinin kjo ishte humbja e dytë, pasi në hapje të kampionatit u mposht në shtëpi nga Prishtina. Lojë shumë më interesante u zhvillua në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë, ndërmjet Llapit dhe Trepçës’89, e cila në fund u mbyll baras 2:2. Llapjanët shënuan të parët me golin e Adem Maliqit, në minutën e 26-të.

Megjithatë, “minatorët” e përmbysën rezultatin në pjesën e dytë me dy golat e Albion Pllanës, në minutat 74-t dhe 80-të, duke e shfrytëzuar epërsinë numerike në fushë, ngase në minutën e 69-të Benjamin Emini u ndëshkua me karton të kuq. Mirëpo, në minutat e fundit mysafirëve iu kushtojë një pakujdesi në repartin e mbrojtjes, kur Fatmir Rexhaj shënoi autogol. Në minutat shtesë të dyja ekipet patën mundësi për të shënuar golin, por në vend të rrjetës qëlluan shtyllën.

Ziadin Sela ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetari të…