Haalandi thyen rekordin 92-vjeçar në Kombëtaren e Norvegjisë

11 tetor 2024 | 12:31

Erling Haaland, ky emër i destinuar të thyejë çdo rekord, jo vetëm me Manchester City, por po e bën edhe në përfaqësuesen norvegjeze.

Ndaj Sllovenisë, Haalandi theu një rekord që qëndronte në fuqi prej 92 vitesh. Me golin e parë të realizuar në minutën e 7-të, Haalandi u shndërrua në golashënuesin më të mirë në historinë e përfaqësueses norvegjeze, kapi kuotën e 34 gola, për më tepër me 36 ndeshje në dispozicion. Me të në formacion, Norvegjia e kishte të lehtë të zgjidhte ndeshjen pasi me fillimin e pjesës së dytë, Haaland dhuroi edhe një asistim për të dyfishuar shifrat.

Biondi nuk u mjaftuan me kaq, por në këtë mbrëmje rekord realizoi edhe golin e tij të dytë personal dhe të tretin për Norvegjinë. Fal formës së shkëlqyer të Haalandit, Norvegjia kryeson Grupin 3 në Ligën B me 7 pikë. Në vendin e dytë me 4 pikë renditet Austria, me këta të fundit që mposhtën Kazakistanin me rezultatin e thellë 4-0.

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Bashkim Jashari…