Italia triumfon ndaj Maqedonisë së Veriut

17 nëntor 2023 | 23:39

Italia ka shënuar fitore ndaj Maqedonisë së Veriut me rezultat 5-2, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian.

Të parët në epërsi kaluan italianët me anë të Matteo Darmianit në minutën e 16’. Federico Chiesa pak para se të përfundojë pjesa e parë shënoi dy gola për ta trefishuar epërsinë.

Në pjesën e dytë, maqedonasit e ngushtuan epërsinë me anë të Jani Atanasov, në minutën e 52’.

Atanasov shënoi edhe njëherë në minutën e 74’. Megjithatë, Giacomo Raspadori e shënoi golin e katërt për italianët në minutën e 81’.

Për golin e pestë u përkujdes Stephan El Shaarawy, në minutën e 93’ Italia pas shtatë xhirove ka 13 pikë në grupin C, me pikë të babarabarta me Ukrainën.

Ukraina dhe Italia do të ballafaqohen më 20 nëntor.

Danimarka është kualifikuar në Kampionatin Evropian, pasi mposhti Slloveninë me…