Liburni, fitues i turneut ‘Adem Jashari’

06 mars 2020 | 11:28

Ka përfunduar edicioni i 11-të i turneut përkujtimor ndërkombëtar në nderim komandantit legjendar Adem Jashari, që mbahet në kuadër të manifestimeve Jetojmë me Lavdinë Tuaj, e që organizohet nën patronatin e FFK-së.

Fitues i turneut është skuadra kampione e Kosovës, Liburni nga Gjakova pas mundi në finale skuadrën fituese të Kupës së Kosovës, Prishtina 01, me rezultat 5:1. Ndërkaq ndeshja për vend të tretë u mbyll me fitoren e Shkupit ndaj Ulqinit me rezultat 6:3. Paradite përfaqësues të skuadrave kanë bërë homazhe në kompleksin e Jasharajve.

Ndeshja finale solli një futboll cilësor dhe plotë aksione të shpejta. Ishte Liburni skuadra që shënoi e para në minutën e 8-të përmes Drilon Maxharrajt. Ndërsa në minutën e 11-të gjakovarët  shtuan epërsinë në 2:0. Kryeqytetasit u përgjigjen përmes Agon Ramadanit në minutën e 14-të duke zvogëluar rezultatin në 2:1, me të cilin rezultat edhe u mbyllë pjesa e parë. Me të filluar pjesa e dytë kampionët e Kosovës shënuan për 3:1 në minutën e 24-t. Më pas Liburni shënoi edhe dy herë. Së pari portieri Alfred  Prençi shënoi për 4:1 në minutën e 38-të dhe Selmanaj në minutën e 40-të për ta mbyllur ndeshjen me rezultat 5:1.

Medaljet dhe kupën fituesit ia dorëzuan Ilaz Mjaku anëtar i KE dhe përgjegjës për futsall bashkërisht me zv. Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Ismet Beqiri. Medaljet vendit të dytë ia dorëzuan Ibër Alaj drejtor i DSK-së bashkë me Nuredin Ibishin.

Juria në përbërje Hysni Gjinovci, Arben Zhjeçi e Gani Kosumi, zgjodhën lojtarin më të mirë, shënuesin më të mirë dhe portierin më të mirë. Epiteti i futbollistit më të mirë të turneut i takoi futbollistit Halim Selmanj anëtar i Liburni e kupën ia dorëzoi kryetari i Komisionit për futsall, Rasim Gimolli. Shënuesi më i mirë shpall Zoran Levevski i Shkupit me 5 gola, ndërsa kupën ia dorëzoi përzgjedhësi i Kombëtares në futsall Ramdan Cimili. Epiteti i portierit më të mirë i takoi anëtarit të Liburnit, Alfred Prençi e kupën ia dorëzoi Agim Avdyli, anëtar i Komisionit për futsall. Medaljet për gjyqtarë dhe delegatë të ndeshjeve i dorëzuan Hysni Gjinovci e Ismajl Kosumi.