Shqipëri – Poloni nis me përplasje mes tifozëve

10 shtator 2023 | 21:24

Me tensione ka nisur ndeshja që po luhet mes Shqipërisë dhe Polonisë në stadiumin “Air Albania”.

Tifozëria polake është përfshirë në një konflikt me kuqezinjtë.

Ngjarja solli ndërhyrjen e policisë dhe të arbitrit spanjoll, José María Sánchez, i cili duelin për më shumë se tre minuta.

Më pas gjithçka vijoi normalisht.

Formacionet:

Trajneri i kombëtares shqiptare Sylvinho ka vendosur të bëjë ndryshime në formacion.

Konkretisht, në portë, fanellën e titullarit e ka marrë Thomas Strakosha ndërkohë që titullar do të jetë Uzuni.

Formacioni zyrtar i Shqipërisë: (4-3-3) – Strakosha; Hysaj, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami; Asani, Uzuni dhe Cikalleshi.

Polonia (4-4-2): Szczesny; Cash, Kedziora, Bednarek, Kaminski; Kiuor, Zielinski, Szymanski, Krychouiak, Berezynski, Lewandowski dhe trajner: Fernando Santos.

Policia në prag të duelit ka bërë thirrje me megafon për tifozët duke kërkuar që të mos kenë me vete sende të forta në stadium.

Në Bulevard dhe në të gjitha rrugët lidhëse me stadiumin ka prani të madhe të tifozëve kuqezi, të cilët shoqërohen dhe monitorohen nga policia.

Për të hyrë në stadiumin “Air Albania”, policia kishte krijuar dy vija kontrolli në të gjitha pikat e hyrjes.

Ndërkaq, drejtori i komunikimit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Andi Verçani, deklaroi se të gjitha biletat janë shitur.

Ai shtoi se “21 mijë e 900 tifozë janë të pranishëm, nga të cilët 1 mijë e 200 tifozë polakë të akomoduar në sektorin e miqve si gjithmonë”.

Pas katër ndeshjesh, të dyja skuadrat pasojnë Republikën Çeke në garën për një përfundim në dy të parët, gjë që do të siguronte një vend në Gjermani për verën e ardhshme, dhe Polonia është një pikë prapa kuqezinjve.

Duke mbajtur kontrollin e saj në vendin e dytë në renditjen e Grupit E, Shqipëria arriti një barazim 1-1 me kryesuesit e grupit Çekinë të enjten, kur goli i barazimit i Nedim Bajramit anuloi një goditje të pjesës së dytë të Vaclav Cerny në “Fortuna Arena”.

Ndonëse mikpritësit e tyre hapën rezultatin në minutën e 56-të, “Shqiponjat” u kundërpërgjigjën menjëherë më pas, kur Bajrami gjeti këndin e sipërm për të barazuar gjërat në Pragë.

Si rezultat, çekët tani kryesojnë një grup të ngushtë me tetë pikë, të ndjekur nga Shqipëria me shtatë, Polonia ka gjashtë, Moldavia pesë, dhe me vetëm Ishujt Faroe jashtë garës.

Skuadra e Sylvinho-s e ka nisur në mënyrë të tillë që ëndrrat për të arritur një tjetër Euro mund të realizohen, tetë vjet pasi Shqipëria kaloi në finale për herë të parë dhe të vetme në Francë 2016.

Pas një fushate pa fitore në Nations League të UEFA-s, shqiptarët erdhën me shpejtësi në një periudhë ndërkombëtare të qershorit, me fitoret ndaj Moldavisë dhe Ishujve Faroe që të dyja shfaqën gola nga ylli i Sassuolo Bajrami, i cili tani ka tre në katër ndeshje kualifikuese për Euro 2024.

Vetëm dy të parat në secilin grup do të garantojnë biletën e tyre për në Gjermani, kështu që ish-trajneri i Lyon-it Sylvinho tani do të jetë i etur për të mbajtur të paprekur serinë e pamposhtur të ekipit të tij deri në dritaren ndërkombëtare të tetorit.

Edhe pse mundi Shqipërinë 1-0 në ndeshjen e parë, Polonia ka pësuar tashmë dy humbje në Grupin E, me një humbje me përmbysje ndaj Moldavisë që shkaktoi shumë zhurmë për ndryshime gjatë verës.

Pasi lane t’u shpëtonte epërsia me dy gola në Kishinau, polakët u mblodhën përsëri këtë javë me një fitore, por iu desh më shumë kohë se sa pritej për të thyer një skuadër të mprehtë nga Ishujt Faroe të enjten në mbrëmje.

Pavarësisht se dominoi topin në Varshavë, Polonia u mbështet përsëri te sulmuesi Robert Lewandowski për të bërë diferencën, pasi lojtari i Barcelona-s goditi dy herë gjatë 20 minutave të fundit për të siguruar një fitore 2:0.

Java e ardhshme fillon me mot kryesisht me diell dhe…