Simone Biles rrëmben edhe të artën olimpike në gjimnastikë individuale

02 gusht 2024 | 00:08

Përsëri, ajo është nr. 1. Simone Biles, gjimnastja legjendare rifitoi titullin olimpik në Bercy Arena.

Ajo fitoi medaljen e dytë të artë olimpike në Paris dhe të gjashtën në total për të çimentuar vendin e saj përsëri në krye.

Amerikania, e cila fitoi titullin në Rio 2016 dhe kishte qenë favorite në Tokio 2020 para se të tërhiqej, u bë fituesja më e vjetër e ngjarjes së sportit të saj.

Brazilianja Rebeca Andrade mori medaljen e argjendtë dhe kampionia në fuqi Sunisa Lee fitoi medaljen e bronztë.

Në moshën 27 vjeçare, Biles është gjimnastja e parë që fiton jo-radhazi olimpiadën e gjimnastikës – një demonstrim i vërtetë i jetëgjatësisë së saj në një sport rraskapitës të dominuar nga adoleshentët ndër vite.

12 kampionet e fundit olimpike ishin adoleshente, dhe madje jo-adoleshentja e fundit, Ludmilla Tourischeva, kishte mbushur 20 vjeç vetëm disa javë përpara se të fitonte në 1972.

Kur Biles zbarkoi kartën e saj të fundit, duke siguruar medaljen e saj të gjashtë të artë olimpike, shoqja e skuadrës amerikane Suni Lee u hodh në ajër dhe përplasi duart mbi kokën e saj.

Kampionia e rikthyer olimpike në të gjitha fushat mori medaljen e bronztë.

Kur u shpall rezultati përfundimtar i Biles prej 59,131, të dy amerikanet u ngjitën në podium duke mbajtur një cep të flamurit të SHBA-ve.

Ish i burgosuri politik, Gani Koci, në “Debat Plus”, ka…