Spanja e fiton medaljen e artë olimpike në futboll, e mposhtë Francën

09 gusht 2024 | 21:30

Kombëtarja e Spanjës në futboll ka fituar titullin e dytë të rëndësishëm brenda një muaji.

Pasi me 14 korrik fituan Kampionatin Evropian, ”Iberikët” u shpallen Kampionë Olimpikë, duke fituar medaljen e Artë, në Lojërat Olimpike ”Paris2024.

Të udhëhequr nga Santiago Denia, ekipi olimpik spanjoll, në finale e mposhtën Francën e Thierry Henryt, me rezultat 5-3, pas extra time.

Koha e rregullt e ndeshjes përfundoi me barazim 3-3.

Franca e nisi mirë ndeshjen, duke kaluar e para në epërsi me golin e Enzo Millot në minutën e 11-të.

Gëzimi i tyre zgjati vetëm shtatë minuta, pasi Fermin Lopez barazoi shifrat në 1-1.

Futbollisti i Barcelonës doli përsëri në skenë, duke përmbysur rezultatin në minutën e 25-të.

Tre minuta më vonë, Alex Baena realizoi një supergol nga gjuajtja e lirë, duke e çuar rezultatin në 3-1 për Spanjën.

Franca nuk u dorëzua dhe në pjesën e dytë shënoi dy gola në minutat e fundit duke barazuar rezultatin dhe e qoi ndeshjen në extra time.

Maghanes Akliouche në minutën e 78-të dhe Jean-Philips Mateta nga penalltia në 90+3 i dhanë shpresë Francës për medaljen e artë.

Por në vazhdime, Spanja shënoi edhe dy gola të tjerë.

Sergio Camello ishte golashenues i dyfishtë në minutat 100 dhe 120+1.

Kësisoj Spanja fitoi medaljen e Artë, Franca të Argjendëtën ndërsa Maroku të Bronztën.

Një aeroplan me 62 pasagjerë u rrëzua të premten në…