Trepça sërish mposht Prishtinën

06 mars 2024 | 22:40

Trepça sërish e ka mposhtur Sigal Prishtinën, kësaj radhë në kryeqytet.

Trepça e cila pak ditë më parë mundi Prishtinën në finalen e Kupës së Kosovës në Gjakovë, sonte mundi triumfojë në kryeqytet me rezultat 75-78, ndeshje kjo e luajtur në kuadër të javës së 23-të në Superligën e Kosovës në basketboll.

Dueli mes rivalëve të mëdhenj në basketbollin tonë, ka prodhuar një superndeshje e cila u vendos krejt në sekondat e fundit të kësaj supersfidë.

Prishtina mjaft mirë e nisi lojën duke dominuar në periudhën e parë, mirëpo, në periudhën e dytë, mitrovicasit u këndellen në lojë duke e rikthyer epërsinë në favor të tyre. Skuadrat shkuan në pushim me avantazhin e Trepçës prej 32-41.

Në periudhën e tretë, basketbollistët e Prishtinës bën paraqitje mjaft të mirë, duke përmbysur epërsinë e mysafirëve.

Drama e vërtetë u zhvillua në dhjetëminutëshin e fundit. Një trepikësh i Janjevës barazoi shifrat në 75-75, megjithatë, në sekondat e fundit, mysafirët u treguan më të mirë duke e fituar ndeshjen me tri pikë epërsi 75-78.

Duhet cekur se as ky derbi nuk kaloi pa eksese, pasi që në periudhën e katërt, Trepça u tërhoq nga parketi për shkak të ofendimeve të tifozëve në adresë të Drilon Hajrizit, por pas pak minutash, ndeshja sërish rinisi.

Princ Leka ka bërë sot një kallëzim në Komisariatin nr.1…